ciężarki do ćwiczeń, Sport

Przygotowania do treningu z hantlami

Przygotowania do treningu z hantlami

Trening z ciężarkami nie jest wyłącznie domeną młodych i silnych mężczyzn. Angażują się w niego kobiety, dyskwalifikujący w tym wypadku nie jest też wiek. W rzeczywistości podnoszenie hantli jest możliwe, a nawet wskazane dla większości ludzi. Kluczowe jest natomiast dopasowanie ciężaru do aktualnego stanu zdrowia i kondycji. Od czego zacząć?

Fachowa pomoc

Ciężarki do ćwiczeń są często spotykanym elementem wyposażenia domowych siłowni. Wiele osób wykorzystuje je w zaciszu własnych czterech kątów, przed rozpoczęciem treningu dobrze jednak wybrać się do profesjonalnego centrum fitness i porozmawiać z trenerem personalnym. Wystarczą jedne zajęcia z jego udziałem, aby:

– wypracować prawidłową postawę podczas ćwiczeń,

– wykonywać zadania ruchowe dokładniej,

– unikać błędów, które czasami prowadzą do kontuzji.

W wielu siłowniach pracują specjaliści, udzielający porad bez konieczności wykupowania indywidualnych lekcji. Ich wskazówki bywają bardzo pomocne, niektórych przekonują nawet, że mimo wszystko lepiej ćwiczyć poza domem.

Dopasowanie obciążenia

Tutaj także przydaje się fachowe doradztwo, choć ciężarki do ćwiczeń można też kupić na własną rękę. Z pewnością należy cenić siły na zamiary. I tak w przypadku pań pierwsze modele mogą ważyć nawet pół kilograma, potem obciążenie oczywiście się zwiększa. To konieczne, jeżeli trening siłowy ma pozostać wyzwaniem i przynosić rezultaty. Spore znaczenie ma także wiek, osoby starsze jak najbardziej mogą ćwiczyć z hantlami, ponieważ ten rodzaj wysiłku pozytywnie wpływa na wzmocnienie mięśni, kości i stawów. Jest to jeden z elementów skutecznej profilaktyki przeciw osteoporozie. Z obciążeniem nie należy jednak przesadzać, zwłaszcza jeżeli ma się problemy zdrowotne. W przypadku osób starszych sprawdzą się już nawet najlżejsze ciężarki, choć w miarę wzmocnienia kondycji mają one oczywiście do dyspozycji nawet kilkukilogramowe hantle.

Rozgrzewka przed treningiem siłowym

Podobnie jak przed innymi zajęciami fizycznymi, także ćwiczenia z ciężarkami wymagają rozgrzania ciała. W tym celu należy zaplanować kilka minut rozciągania mięśni, przydadzą się też elementy wysiłku aerobowego. Potem można chwycić za hantle do ćwiczeń. Są dobrym uzupełnieniem także innych form aktywności. Co więcej, powinni z nich korzystać na przykład biegacze czy osoby ćwiczące pilates. Ćwiczenia z ciężarkami oznaczają dla nich większe wyzwanie oraz intensywniejsze budowanie kondycji. Ona z kolei pozwala osiągać lepsze wyniki w uprawianej dyscyplinie sportowej. Hantle nie kosztują wiele, zajmują też mało miejsca. Można trzymać je w domu i zabierać w podróż.